Okruh po Varnsdorfu číslo 2 

Hlavní cíle: Hrádek, Mléčný bar Milko, pivovar Kocour a Seifertova ulice

Délka trasy: cca 7,3 km (od knihovny ke knihovně)

Čas trasy: 5 hodiny s přestávkou na oběd 

Občerstvení po cestě: Mléčný bar Milko, cukrárna Café Dlask, restaurace Kocour

Kočárek: ano (náročnější v Husitské ulici lze obejít jinou cestou)

Kolo: Ano (nabíjecí stanice pro elektrokola je u restaurace Pivovar Kocour)

Otevírací doba: facebook, webové stránky

Vyjdete od Městského informačního centra Varnsdorf a vydáte se ulicí Poštovní, kde hned uvidíte budovu Muzea (v současné době bohužel kvůli havarijnímu stavu uzavřené). U muzea je umístěná mapa Varnsdorfu a okolí. Hned vedle muzea se nachází opravená budova polikliniky, za další křižovatkou po levé straně menší parčík. Po cestě si všimněte zajímavých architektonických staveb, které pochází ze začátku 20. století. První uvidíte cca 100 m od parku po levé straně, dům byl postaven v roce 1903. 

Na křižovatce u Základní školy Východní jděte starou historickou cestou (ulice Pohraniční stráže), která je dlážděná stylem kočičích hlav. Cca po 400 m uvidíte u silnice zachovaný morový sloup se sousoším Nejsvětější Trojice, který vznikl v 18. století v barokním slohu. Na konci dlážděné cesty můžeme vidět památný strom - dub letní, jehož stáří se odhaduje na 150 let. 

Pokud si budete chtít okruh o něco prodloužit, odbočte do ulice Havlíčkova, která vás dovede k bývalému objektu varnsdorfských kasáren. U Policie ČR zatočíte do Nemocniční ulice a vrátíte se zpět na ulici Pohraniční stráže. Tady můžete volit přímou cestu po žluté k Hrádku nebo zůstanete na stejné ulici, která vás zavede po kočičích hlavách až k zachovalému křížku a hraničnímu turistickému přechodu do Německa.  Zde si můžeme odpočinout. Po ulici Petra Bezruče dojdete ke křižovatce, kde stojí další křížek od Ch. Gürlicha. Po 200 m dojdete na malé parkoviště. Přímo naproti turistickému značení uvidíte malou prošlapanou pěšinku lesem, která vás zavede na kouzelné místo s výhledem k našim sousedům.

Od prvního cíle vás dělí už jen pár metrů. K Hrádku se můžeme dostat po neznačené pěšině lesem nebo po značené turistické žluté cestě, třetí cesta vede od parkoviště po asfaltové silnici. Z rozhledny je krásný výhled na Varnsdorf, Lužické hory, Sasko, Žitavsko a vrcholy Jedlová, Luž a Hvozd.

Pokračujte ulicí Husitská (žlutá), kde po 100 m narazíte na pomník Stanislava Nechvátala. Tady začíná náročnější cesta pro kočárky. Na rozcestí se vydáte po zelené turistické cestě, kde potkáte další křížek. Po značené zelené turistické cestě dojdete až k hranicím s Německem. Po cestě doporučujeme navštívit Mléčný bar mlékáren Milko. Od mlékárny už můžete vidět rozcestí ulicí 5. května a Rumburská, kde najdete první směrovku na Pivovar Kocour. V pivovaru můžete strávit delší čas, nabízí kromě jídla a pití ve vlastní restauraci mnoho dalších atrakcí - menší hřiště a minizoo pro děti, prohlídku vlastního pivovaru, ubytování ve vagonech a když vyčkáte v restauraci u orloje, nebudete litovat.

Z pivovaru se vydejte ulici 5. května, ale směrem k centru nikoliv zpět k hranicím s Německem. Před autobusovou zastávkou 5. května odbočíte do ulice Karlínská, kde se nachází krásná secesní vila z přelomu 19. a 20. století. Hned naproti ní sídlí indoorová aréna pro paintball, kterou lze po předchozí domluvě zarezervovat na www.adrenalinpoint.cz. Ulicí půjdete dále až ke křižovatce, kterou projdete rovně a po cca 130 m odbočte do Seifertovi ulice, kde můžete vidět nádhernou ukázku architektury místního architekta A. Möllera. 

Seifertovou ulicí pokračujte a dojdete k autobusovému nádraží, za ním se rozprostírá náměstí E Beneše, kde se nachází i kostel sv. Petra a Pavla. Na náměstí stojí i dům, kde žila a tvořila významná lužickosrbská grafička a malířka Hanka Krawcec. Za rohem domu můžete vidět jeden z mnoha zachovaných křížků ve Varnsdorfu. Zpět k informačnímu centru se můžete vrátit po modrém značení - ulicí Legií, kolem rybníčku u Billy, po schodech na ulici Otáhalova a budete u cíle dnešního okruhu. 

mapa

brožura ke stažení - Trasa Hrádek, pivovar Kocour