Okruh po Varnsdorfu číslo 4
Hlavní cíle: Švédská mohyla – křížek, rodinná hrobka Krawcec, výhledy na město
Délka trasy: cca 8,6 km (od náměstí k náměstí)
Čas trasy: 3-4 hodiny se svačinou, pouštěním draka, focením s procházkou hřbitova
Občerstvení po cestě: Restaurace Střelnice – u náměstí
Kočárek: Ne
Kolo: Ano
Otevírací doba: celoročně
Poznámka: Trasu jsme procházeli na podzim a byla krásně barevná i za deštivého počasí.
Vydejte se od autobusového nádraží po modrém turistickém značení směrem ke starému vlakovému nádraží. Dále podél hřbitovní zdi, která vás přivede ke vchodu hřbitova. Můžete si projít nově upravený hřbitov, vidět zachovalé a architektonicky zajímavé hrobky významných osobností z Varnsdorfu, ale především se zde nachází rodinná hrobka rodiny Krawcec. Jsou zde pochovaní Hanka Krawcec, první profesionální lužickosrbská akademická malířka a grafička, a její otec Bjarnat Krawc, významný lužickosrbský hudební skladatel, dirigent a propagátor lužicko-srbské i české hudby. Na hřbitově je i památník rakousko-uherské armády - věnovaný obětem padlým během 1. světové války. Hned vedle něj se nachází památník obětem 2. světové války.
Po prohlídce hřbitova se vraťte na Hřbitovní ulici a pokračujte po modré. Za chvilku vejdete do lesa a po levé straně uvidíte památný kámen Johanna II. Lichtenštejnské. Existovaly dva kameny, které byly osazovány u příležitosti 40. a 50. výročí vlády Jana II. z Lichtenštejna. Tento byl opraven v roce 2001 členy Kruhu přátel muzea Varnsdorf, druhý byl zničen vandaly a jeho zbytky se nacházejí v Muzeu Varnsdorf.
Na první větší ,,křižovatce‘‘ se vydáte doprava po neznačené cestě a za 1 km narazíte na motokrosovou dráhu. Podél ní vede cesta ke Švédské mohyle, kterou uvidíte po 300 m. Švédská mohyla nebo též Švédský hrob je přírodní skalka, na jejímž vrcholu stojí dřevěný kříž. V nice (výklenku) je namalovaný obraz Panny Marie. Datum vzniku není v písemných pramenech nikde zaznamenán. První písemné zmínky o křížku jsou z roku 1906 od profesora Blumtritta. Švédká mohyla vznikla na počest události třicetileté války, kdy se zde v roce 1642 odehrála bitva mezi císařskými vojsky a - jak už název mohyly napovídá - vojsky švédskými. Oprava mohyly proběhla v letech 2000 až 2005, kdy byla také vysvěcena.
Po prohlídce mohyly se vraťte zpět na větší ,,křižovatku‘‘, jděte rovně po neznačené cestě a napojíte se na zelenou turistickou cestu. Před vámi se otevře krásný výhled na okolní kopce a vrchol Luže.
Pokud budeme mít čas a chuť, můžete si na rozlehlé louce pouštět draka se svými ratolestmi.
Pokračujte po zelené trase zpět do Varnsdorfu k autobusovému nádraží, odkud jste vyšli. Občestvit se můžete občerstvit v restauraci Střelnice, která se nachází přímo u autobusového nádraží.
brožura ke staření - Švédská mohyla a výhledy na město