Zdaleka viditelná dominanta města Varnsdorfu - vyhlídková věž Hrádek (Burgsberg) je dominantou města a je postavena na znělcovém vrchu na pomezí měst Varnsdorfu a Seifhennersdorfu (467 m.n.m.), prakticky na státní hranici. Postavena byla v roce 1904 dle návrhu architekta Antona Möllera.

Rozhledna je vysoká 29 metrů. Po vystoupání 92 schodů se otevře kruhový výhled na Varnsdorf a okolí - Lužické hory, Žitavské hory, za dobré viditelnosti Jizerské hory i Krkonoše.

Více k historii zde.

 

 

Otevírací doba: 

     

Kontakt:

 
           
září - říjen středa - neděle
10:00-17:00   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  
listopad - březen sobota - neděle 10:00-16:00    Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  
           

Vstupné:

Dospělí 50 Kč
Děti, důchodci, studenti
30 Kč
Děti do 6 let zdarma
Rodinné vstupné 100 Kč

 

Restaurace zatím není v provozu, město hledá nového provozovatele. 

foto: Ilona Rosenkrancová, www.ilonaphoto.cz



 

Tento objekt si vybudovali varnsdorfští členové místní sekce Horského spolku pro nejsevernější Čechy. Cílem jejich snažení bylo vlastnit stejně okázalé sídlo, jakým se mohly pochlubit např. horské spolky v Ústí nad Labem nebo v Teplicích, či jaké ve stejné době plánovali postavit jejich kolegové v Liberci a v Jablonci. Vstříc varnsdorfským turistům vyšel městský stavitel Anton Möller, který zdarma vypracoval dvě varianty architektonického návrhu. První připomínala spíše mohutný středověký hrad a její přijetí nepřicházelo v úvahu už kvůli vysokým nákladům. Schválen byl druhý návrh, který počítal s účelovou stavbou, zahrnující kromě společenských prostorů též restauraci, ubytovací prostory a 29 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Stavba vyhlídkové restaurace na Hrádku začala 11. května 1903 a značně ji usnadnila zejména půjčka 50.000 korun od knížete Liechtensteina, pokrývající téměř polovinu rozpočtových nákladů. Příkladem stavitele i bohatého knížete se nechali ovlivnit i další občané a řemeslníci a nabídli zdarma spolku své služby či alespoň pomáhali při vynášení stavebního materiálu. Dílo, kterým po dobu jednoho roku žilo celé město, se podařilo završit 15. května 1904. Ten den se poprvé pro veřejnost otevřely dveře hrádecké vyhlídky (německy Burgsbergwarte) a od té doby se v rozsáhlých reprezentačních prostorách odbývaly mnohé společenské události, svatby nebo jen tak posezení s dobrým obědem pro obyvatele českého Varnsdorfu i německého Siefhennersdorfu, přičemž obojí to měli asi stejně daleko. Toto šťastné období přerušila válečná a poválečná léta, zejména období po politickém rozdělení Evropy. V té době také vznikly největší škody zejména nevhodnými stavebními úpravami (např. odstranění vrchní části střechy vyhlídkové věže).

V roce 1967 město Varnsdorf celý objekt zrekonstruovalo za více než 2 miliony korun a Hrádek opět nabyl na původním významu. Privatizace po roce 1989 přinesla mnohé oběti, jednou z nich se stává již podruhé ve své historii také Hrádek. Jeho stav se stává velmi neutěšeným.

V září roku 2000 proto vzniká český Nadační fond Hrádek - Burgsberg s cílem soustředit peněžní prostředky, cenné papíry, majetková práva a movité i nemovité hodnoty získané od občanů v regionu, fyzických a právnických osob na záchranu této dominanty. Garanty serióznosti projektu a jeho čistoty jsou Město Varnsdorf a vedení dvou největších firem ve městě - Velveta a.s. a TOS a.s., jejichž nejvyšší představitelé se stali členy správní rady fondu. Na německé straně v té době vzniká německý Förderverein Burgsberg e.V. V roce 2002 se konečně začíná s opravami. Díky podpoře a darům zejména místních firem a občanů, prostředkům Města Varnsdorf a finanční pomoci z projektu Phare je 18. 7. 2003 opět zprovozněna vyhlídková věž, která nabízí nádherný kruhový výhled na město Varnsdorf, Seifhennersdorf, Šluknovskou pahorkatinu a na Lužické hory v pozadí s částí Krkonoš a Jizerských hor. Kromě stále většího zájmu turistů se na rekonstruované věži odehrály také desítky svatebních obřadů a několik pravidelných novoročních přípitků. Rekonstrukce Hrádku byla prováděna podle původní dokumentace z roku 1903. V interiéru celé věže je instalována trvalá výstava map, fotografií a dalších exponátů vztahujících se k Hrádku a širokému okolí. Od roku 2003 byly provedeny další rekonstrukční práce, mezi které patří nejen dokončení hrubé hlavní stavby včetně střech a fasád, ale i připojení objektu na novou infrastrukturu. V červenci roku 2005 byla veřejnosti navíc zpřístupněna výstavní síň, ve které se konají pravidelné výstavy žáků varnsdorfských základních škol a umělecké školy,  klientů sociálních ústavů v okolí a tematické výstavy. Mnoho párů si zde také řeklo své ano.

Hrádek získal 1. místo v celostátní soutěži Fasáda roku 2005. V kategorii internetového hlasování na stránkách www.fasadaroku.cz mohla poprvé v rámci 6. ročníku této prestižní soutěže rozhodovat i široká veřejnost a právě ta nakonec usoudila, že mezi desítkami přihlášených staveb je Hrádek tou vítěznou.

Od zahájení provozu vyhlídkové věže 18. 7. 2003 je vedena pečlivá evidence návštěvníků. Zájem o Hrádek je vysoký, což potvrzuje v průměru více než jedenáct tisíc návštěvníků ročně. V sobotu 24. září 2011 o půl druhé odpoledne přišel na Hrádek tak již dokonce sto tisící návštěvník vyhlídkové věže a výstavní síně od jejího slavnostního otevření po rekonstrukci v roce 2003.

V současné době město Varnsdorf pokračuje v rekonstrukce kulturní památky. Plánováno je zhotovení vodovodní a kanalizační přípojky do objektu.

Historie a současnost

Takto honosně vypadala vyhlídková restaurace Hrádek v roce 1904, postavená varnsdorfskou sekcí Horského spolku pro nejsevernější Čechy. Splnilo se tak přání Spolku vlastnit stejně okázalou stavbu, jakou se mohly pochlubit horské spolky v Ústí nebo v Teplicích a jaké se tehdy připravovaly v Liberci a Jablonci. Vstříc jim vyšel městský stavitel Anton Möller, který zdarma vypracoval projekt a prováděcí plány ke společenské a restaurační budově s 29m vysokou vyhlídkovou věží. Zahájení výstavby značně usnadnila půjčka 50.000 Kč od knížete Lichtensteina, pokrývající téměř polovinu rozpočtových nákladů. Příkladem stavitele i bohatého knížete se nechali ovlivnit i další občané a řemeslníci a nabídli spolku zdarma své služby. Dílo, kterým po dobu jednoho roku žilo celé město, se podařilo završit dne 15. května 1904.

Za nádherným rozhledem z věže a na dobrý oběd sem až do roku 1945 přicházeli obyvatelé českého Varnsdorfu a německého Seifhennersdorfu. Restaurace byla hojně využívaná i v poválečném období. Koncem šedesátých let vložilo město do její rekonstrukce více než dva miliony korun.

V 90. letech na jejím místě najdeme holé zdi, vytlučená okna, vytrhané dveře a zbytky trámů připomínajících někdejší krásnou vyhlídkovou věž.